W prostych słowach o pompach ciepła

Określenie pompa ciepła kojarzone jest powszechnie z fotowoltaiką i ogrzewaniem. To rzeczywiście trafne spostrzeżenie. Urządzenie to pozwala na pozyskiwanie ciepła ze źródeł odnawialnych, podobnie jak instalacje fotowoltaiczne wytwarzają prąd. W dobie kurczącego się dostępu do kopalnych paliw odnawialnych inwestycja w tę metodę ogrzewania nieruchomości jest opłacalna. Przeczytaj i dowiedz się, czym jest i jak działa pompa ciepła.

Co to jest pompa ciepła i jakie jest jej działanie?

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje naturalne źródła ciepła, takie jak woda, gleba lub powietrze, do pozyskiwania energii cieplnej. Następnie zostaje ona przeznaczona do ogrzewania budynków lub wody użytkowej.

Jej działanie można z grubsza porównać do sposobu funkcjonowania lodówki. W pompie ciepła zachodzi proces sprężania i kondensacji czynnika chłodniczego, który przemieszcza ciepło z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. Dlatego też pompa ciepła może zarówno chłodzić, jak i ogrzewać. Graficzny schemat działania pompy możesz obejrzeć tu: https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/ogrzewanie/pompa-ciepla.

Rodzaje pomp ciepła

Istnieją różne rodzaje pomp ciepła. Różnią się one źródłem ciepła i sposobem jego przenoszenia.

  • Pompy ciepła powietrzne – wykorzystują powietrze zewnętrzne jako źródło ciepła i przenoszą je do obiegu wody lub powietrza w budynku.
  • Pompy ciepła gruntowe – wykorzystują ciepło z ziemi, które jest pobierane przez wymiennik pionowy lub poziomy umieszczony w gruncie.
  • Pompy ciepła wodne – wykorzystują ciepło z wody, która jest czerpana ze studni, rzeki lub jeziora.

Ponieważ pompa ciepła do działania potrzebuje energii elektrycznej, warto zainwestować również w instalację fotowoltaiczną (zachęcamy do zapoznania się z ofertą lokalną fotowoltaiki np. https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/fotowoltaika/fotowoltaika-czestochowa). Ten duet urządzeń stanie się źródłem taniego prądu i taniego ogrzewania.  Na dodatek wszystko zgodnie z prawidłami ekologicznymi.

Warto ponadto wspomnieć, że w ramach rządowego programu „Mój Prąd 5.0” istnieje możliwość uzyskania dofinansowania nawet do kwoty 28.500,00 zł (do 50% kosztów kwalifikowanych; na gruntową pompę ciepła grunt/woda, woda/woda).

Share This Article
solatec-23-l
Previous post
Filing Solar Power Permits in 2020? Consider the Following Important Factors

Leave A Reply

pl_PLPolish