<- Strona główna -> Nauka -> ATVN.pl - pierwsza internetowa telewizja naukowa
 SERWIS OBJĘTY JEST PATRONATEM MINISTERSTWA GOSPODARKI
W tym tygodniu nie zamieszczono żadnych nowości technicznych
 

Rezygnacja


zpp.pl
kibicujklimatowi.pl

 


Ogniwa paliwowe - news

Szósty Program Ramowy UE

ATVN.pl - pierwsza internetowa telewizja naukowa

Oferty technologiczne : Technology - Database IRC East PolandPliki do pobrania

Artykuł "Odnawialne źródła energii- słońce i jego możliwości"

Artykuł o Międzynarodowej Konferencji „Autonomia energetyczna domu, osiedla, gminy i regionu”

"List" vortalu EnergieOdnawialne.pl do uczestników II Konferencji Paliwowo-Energetycznej Polskiej Izby Paliw Płynnych 2009

Blog "SOLARIS"

Blog "Odnawialny" Grzegorza Wiśniewskiego

Tworzenie serwisów internetowych, poligrafia, gadżety reklamowe


Energiczny Obywatel
Rola społeczności lokalnej w rozwoju gospodarki niskoemisyjnej
Konkurs „Zielona Ławeczka”
KOGENERACJA - perspektywy rozwoju inwestycji

Archiwum Aktualności

Copyright © 2003-2012 EnergieOdnawialne.pl


Stolica staży
ATVN.pl - pierwsza internetowa telewizja naukowa

Autor: Andrzej Figas, 21/10/2003
Artykułu był zamieszczony na stronie http://www.edu.com.pl

Gdzieś w szumie informacji o nowych mediach zaginęła informacja o powstaniu Akademickiej Telewizji Naukowej. ATVN ma już rok, korzystając z okazji tego jubileuszu postanowilśimy o niej napisać szerzej na naszych skromnych łamach.

Czego chcielibyście się dziś nauczyć? Może o tym jak bada się autentyczność nagrania dowodowego, a może chcecie się dowiedzieć jak będzie wyglądał człowiek w przyszłości, a może chcielibycie dowiedzieć się, na czym polega narkolepsja i jak się objawia? Tego rzadko kiedy możemy nauczyć się w szkole, ale z pomocą przychodzi nam Akademicka Telewizja Naukowa - pierwsza na świecie internetowa telewizja naukowa (www.atvn.pl).

ATVN została stworzona przy Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, a jej celem, jak czytamy na stronach internetowych ATVN, jest "utworzenie, zorganizowanie i utrzymanie w ruchu internetowej, multimedialnej platformy wymiany myśli naukowej pomiędzy naukowcami z całego świata oraz propagowanie nauki, osiągnięć naukowych i ludzi, którzy tę naukę tworzą. Misja ATVN to popularyzowanie nauki, poprzez udostępnienie wiedzy o niej możliwie jak najszerszej rzeszy społeczeństwa". Właśnie teraz ATVN obchodzi swoje pierwsze urodziny i już teraz można śmiało powiedzieć, że dąży bardzo konsekwentnie do realizacji swoich celów, nie ma drugiej takiej telewizji, która całkowicie za darmo udostępniałaby wykłady i prezentacje naukowe na niemalże każdy temat, prowadzone przez najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie. W ramówce ATVN znajdują się także zapisy najciekawszych wykładów z Festiwali Nauki - jeżeli ktoś nie mógł przyjć na wykład, nie ma sprawy, może obejrzeć go w ATVN. Można śmiało powiedzieć, że ATVN to szczypta życia akademickiego, która dociera do każdego zainteresowanego niezależnie od jego miejsca zamieszkania.

ATVN to także doskonałe uzupełnienie nauki w szkole. Uczniowie przygotowujący referat mogą skorzystać z wiedzy zawartej w programach, a ci, którzy po prostu chcą poszerzyć swoją wiedzę mogą uczynić to w łatwy sposób korzystając z ATVN, a wiedzy w niej zawartej często nie sposób zdobyć w szkole.

Jedyną wadą ATVN jest to, że korzystając z technologii tzw. "streamingu" wymaga szybkich łączy internetowych. Niestety, ludzi posiadających takie łącza w Polsce jest wciąż niewiele i ATVN nie osiągnie swych założeń dopóki stałe łącze do Internetu wciąż będzie narzędziem tak niepopularnym. Zwykłe łącze modemowe nie wystarczy do komfortowego odbioru ATVN. W bardziej komfortowej sytuacji są widzowie odbierający telewizję TMT - regularnie emituje ona programy ATVN.

Mimo wszystko dobrze się stało, że taka telewizja powstała, bardzo cieszy również fakt, że jest to pierwsza taka telewizja i powstała właśnie w Polsce. Łączy internetowych przybywa, koszty dostępu do Internetu maleją, toteż rzesza widzów ATVN będzie raczej się zwiększać niż zmniejszać, czego serdecznie twórcom życzymy. Jednocześnie chcielibyśmy pogratulować producentowi ATVN - Krystynie Rudowskiej - nominacji za "najlepszą zawartość i kreatywność" w kategorii e-inclusion w międzynarodowym konkursie World Summit Award. W konkursie brać udział będą przedsięwzięcia ze 191 państw-członków ONZ. Mimo wielkiej konkurencji z całego serca życzmy zwycięstwa.

Wymagania sprzętowe:

Wersja minimalna:
procesor 233MHz Intel Pentium II
pamięć RAM 64MB
16-bitowa karta dźwiękowa z głośnikami
karta grafiki z rozdzielczością 800x600

Wersja zalecana:
procesor 300MHz Intel Pentium III lub szybszy
pamięć RAM 128MB
karta dźwiękowa "full duplex" z głośnikami
karta grafiki z rozdzielczością 800x600 lub wyższą

Wymagania programowe:

przeglądarka Netscape, Mozilla lub Internet Explorer w wersji 5 lub nowszej oprogramowanie RealPlayer 8 lub RealOne Player

  Przewodnik   Polityka prywatności   Patronaty   Współpraca   Gminy   Sklep   Edukacja   Kontakt